Pozostałe badania rezonansem magnetycznym
Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym przydatnym przy diagnostyce wielu schorzeń i monitorowaniu stanu pacjenta na różnych etapach wdrożonego leczenia. Poza najpopularniejszymi badaniami rezonansem, wykonuje się również te rzadziej spotykane, skupiające się np. na pojedynczym narządzie lub pozwalające zaobserwować zmiany charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej.
Rezonans magnetyczny trzustki
Jest badaniem wykonywanym przede wszystkim przy zmianach nowotworowych, ale rezonans trzustki zleca się również w przypadkach, gdy u pacjenta występują objawy zapalenia trzustki lecz inne badania obrazowe nie wykazały zmian zapalnych w obrębie tego narządu. Gdy brak pewności, że objawy pacjenta powoduje chora trzustka i poszukiwana jest przyczyna złego samopoczucia lub dolegliwości bólowych, w pierwszej kolejności wykonywany jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej, dający szerszy ogląd.
Rezonans magnetyczny wątroby
Wykonuje się go przede wszystkim przy podejrzeniu raka wątrobowokomórkowego, ale również u pacjentów onkologicznych, gdy istnieje ryzyko przerzutów do wątroby. Rezonans wątroby jest zatem przeprowadzany u pacjentów będących już po wstępnej diagnostyce lub leczonych na określoną chorobę.
Rezonans magnetyczny łokcia
Rezonans stawu łokciowego zlecany jest w przypadku skomplikowanych urazów lub zmian zwyrodnieniowych. Warto wykonać to badanie, gdy cierpisz na tzw. łokieć tenisisty lub łokieć golfisty, ale również przy neuropatiach uciskowych, uszkodzeniach ścięgien lub więzadeł, czy łagodnych i złośliwych zmianach nowotworowych.
Inne badania MR w Lublinie
W naszej placówce rezonans magnetyczny obejmuje również inne obszary ludzkiego ciała, m.in. możesz wykonać u nas:
- rezonans magnetyczny twarzoczaszki;
- rezonans magnetyczny kości;
- rezonans magnetyczny stawów;
- rezonans magnetyczny piramid kości skroniowych;
- rezonans magnetyczny kanału kręgowego;
- rezonans stawu krzyżowo biodrowego.
Musisz wykonać rezonans magnetyczny, ale dotyczy on obszaru ciała, którego nie znalazłeś w naszym wykazie? Zadzwoń do nas i dowiedz się, czy przeprowadzamy takie badanie!
Zobacz pozostałe badania:
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje rezonans magnetyczny?
Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.
Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.
Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?
Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.
Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?
Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.
Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?
Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.
Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?
Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?
Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.