Rezonans magnetyczny (MRI) to powszechnie stosowane badanie obrazowe, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu wnętrza ciała bez użycia promieniowania rentgenowskiego. Pomimo swojej skuteczności, może wydawać się nieco niepokojące, szczególnie dla osób, które będą miały z nim styczność po raz pierwszy. Warto podkreślić, że odpowiednie przygotowanie się do badania może pomóc zminimalizować stres i dyskomfort związany z tym doświadczeniem. O czym warto pamiętać przed MRI?
- Przygotowania do rezonansu magnetycznego?
- Wymagane badania przed rezonansem magnetycznym
- Przygotowanie do rezonansu — co ze sobą zabrać na badanie?
Przygotowania do rezonansu magnetycznego?
Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta szczególnego czy długotrwałego przygotowywania się do niego. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, by jego wynik był jak najbardziej wiarygodny. Przed MRI nie wymagane jest pozostawanie na czczo, jednakże zaleca się zachowanie minimum jednogodzinnej przerwy pomiędzy posiłkiem a badaniem. Można pić — najlepiej sprawdzi się woda niegazowana. Rekomendowane jest zrezygnowanie z kawy. Tuż przed rozpoczęciem badania dobrze jest opróżnić pęcherz.
Na wizytę w gabinecie rezonansu magnetycznego w Lublinie warto ubrać się w luźną odzież. Powinna być pozbawiona matalowych elementów. Przed wejściem do sali badań konieczne jest zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów — spinek do włosów, okularów, paska, biżuterii, aparatu słuchowego etc. Sprzęt elektroniczny oraz karty płatnicze należy pozostawić komuś bliskiemu lub w depozycie.
Zaleca się, aby pacjentki, które będą miały wykonywane MRI głowy, zrezygnowały z makijażu. Gdy został wykonany, przed przystąpieniem do badania konieczne będzie jego zmycie. Wykonania to z faktu, że mikroopiłki metali zawarte w kolorowych kosmetykach mogą zaburzyć wynik badania.
W niektórych przypadkach konieczne jest podanie tzw. środka kontrastującego. Decyzja o jego wykorzystaniu podejmowana jest na zlecenie lekarza radiologa, którego rolą jest nadzorowanie badania. Jak wygląda przygotowanie do rezonansu z kontrastem? Konieczna jest co najmniej dwugodzinna przerwa od posiłku. Wymagane jest także przedstawienie wyników badań. Jakich?
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!
Wymagane badania przed rezonansem magnetycznym
Omawiając to, jak przygotować się do rezonansu magnetycznego z kontrastem, napisaliśmy, że konieczne jest przedstawienie wyników badań. Mowa tu o stężeniu kreatyniny we krwi. Są one konieczne ze względu na zawartość gadolinu w substancji podawanej przed MRI. Dzięki badaniom krwi można sprawdzić, czy nerki pacjenta są wydolne, a co za tym idzie, czy będą mogły usunąć kontrast wraz z moczem w krótkim czasie.
Wyniki stężenia kreatyniny są ważne przez miesiąc, jednak badania najlepiej wykonać najwcześniej na tydzień przed MRI. Warto je zrobić, nawet gdy podanie środka cieniującego nie jest planowane — taka potrzeba może zajść dopiero w dniu przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym.
Przygotowanie do rezonansu — co ze sobą zabrać na badanie?
Na MRI należy zabrać ze sobą przede wszystkim wcześniej wspomniane wyniki badania krwi, dowód osobisty i skierowanie, gdy badanie jest wykonywane na NFZ. Ponadto istotne jest wzięcie ze sobą wyników pozostałych badań, gdy zostały zlecone, a także poprzednich wyników badań diagnostycznych oraz dokumentacji medycznej, takiej jak wypisy ze szpitala czy dokumenty odnoszące się do umieszczonych w ciele pacjenta implantów.
Osoby, które chorują na astmę, powinny zabrać ze sobą leki, które będą mogły być zażyte w razie wystąpienia duszności.