Rezonans magnetyczny kolana – wskazania do badania

Ze względu na skomplikowaną budowę stawu kolanowego, często ulega on rozmaitym urazom i przeciążeniom. MRI stawu kolanowego jest jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów rezonansu magnetycznego. Wskazania do przeprowadzenia badania to m.in.:

  • ból w obrębie kolana;
  • obrzęk stawu kolanowego;
  • obecność zgrubień i guzków w kolanie;
  • uraz kolana;
  • stan po zabiegu rekonstrukcyjnym więzadeł krzyżowych;
  • planowana operacja w obrębie stawu kolanowego.

Co może wykazać badanie kolana rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny kolana pozwala uwidocznić większość nieprawidłowości w jego obrębie oraz stopień ich nasilenia. MRI kolana może wykazać m.in.:

  • uszkodzenia więzadeł i łąkotek;
  • krwawienia lub wysięki w jamie stawowej;
  • zmiany w chrząstkach;
  • zwichnięcie, skręcenie, przemieszczenie stawu kolanowego (lub jego fragmentu);
  • złamania w obrębie stawu kolanowego;
  • zmiany nowotworowe w kościach i tkankach miękkich;
  • stany zapalne, guzy, torbiele, zwapnienia;
  • choroby reumatologiczne;
  • zmiany zwyrodnieniowe.

Jak wygląda rezonans magnetyczny kolana?</

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego przebiega nieco inaczej niż klasyczny rezonans. Określa się go mianem rezonansu otwartego, ponieważ nie ma konieczności wprowadzania całego pacjenta do maszyny. Aparatura medyczna musi swym działaniem objąć jedynie nogę leżącego pacjenta – co jest świetną wiadomością dla osób obawiających się ciasnej przestrzeni urządzenia i przebywania w zamknięciu. W celu stabilizacji nogi i zapobiegania poruszaniu się, czasami stosuje się specjalną szynę unieruchamiającą.

Różnica w stosunku do innych rodzajów rezonansu magnetycznego pojawia się również w sytuacji, gdy wykonany ma zostać rezonans magnetyczny kolana z kontrastem. Środka cieniującego nie podaje się bowiem dożylnie, za pomocą wenflonu, lecz bezpośrednio do stawu kolanowego.

Ile trwa rezonans magnetyczny kolana?

Rezonans magnetyczny kolana trwa od 20 do 60 minut, w zależności od tego, które struktury są badane i w jakim celu przeprowadzane jest badanie obrazowe.

Rezonans magnetyczny kolana - jak się przygotować?

Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nawet, gdy ma zostać wykonany rezonans z kontrastem, nie jest wymagane, aby pacjent powstrzymywał się przed jedzeniem i piciem przez określony czas, ponieważ środek kontrastowy podawany jest bezpośrednio do stawu.

Gdzie na rezonans magnetyczny kolana w Lublinie?

Rezonans magnetyczny kolana w Lublinie możesz wykonać w naszej placówce. Nasi pacjenci mogą liczyć na fachową opiekę przez cały czas pobytu u nas. Sprzęt medyczny odpowiedniej jakości oraz doświadczeni specjaliści zadbają o przebieg badania. Dołożymy wszelkich starań, aby obraz rezonansu był jak najbardziej wyraźny!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.