Kiedy na rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Coraz więcej osób w różnym wieku skarży się na ból kręgosłupa. W wielu tych przypadkach wystarczy zmiana codziennych nawyków. Istnieją jednak sytuacje, w których wskazana jest dokładna diagnostyka. Warto zgłosić się na rezonans kręgosłupa, jeśli:

  • dokuczają Ci nawracające bóle pleców;
  • odczuwasz drętwienie kończyn lub inne problemy układu ruchu;
  • masz stwierdzoną dyskopatię lub lekarz prowadzący podejrzewa ją u Ciebie;
  • masz za sobą wypadek i podejrzewany jest uraz kręgosłupa.

Dodatkowo, jeśli dokuczają Ci:

  • zawroty głowy;
  • promieniujący do potylicy i głowy ból w odcinku szyjnym kręgosłupa;
  • uczucie sztywności karku;

możesz cierpieć na dyskopatię szyjną. Wykryje ją rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego. Z kolei rezonans odcinka lędźwiowego jest zlecany w przypadkach takich, jak:

  • problemy z chodzeniem;
  • mrowienie nóg;
  • zaburzenia funkcji seksualnych;
  • nietrzymanie moczu lub stolca.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa piersiowego wykonuje się zwykle w przypadku urazu, albo kiedy lekarz chce potwierdzić diagnozę związaną z tym odcinkiem kręgosłupa.

Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

MRI kręgosłupa pozwala ocenić stan tkanki kostnej kręgosłupa, otaczających go tkanek miękkich, a także rdzenia kręgowego. Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykryje nieprawidłowości w budowie, stany zapalne, zmiany nowotworowe, patologie w obrębie rdzenia kręgowego (np. przepuklinę). Jeśli zastanawiasz się, co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, to są to przede wszystkim stłuczenie lub obrzęk rdzenia kręgowego, różnego rodzaju zmiany naczyniopochodne, dyskopatia szyjna oraz zmiany nowotworowe, włącznie z przerzutami.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Bez względu na to, czy wykonywany będzie rezonans kręgosłupa lędźwiowego, czy odcinka piersiowego albo szyjnego, przygotowanie do badania jest standardowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na wygodny, luźny i niezbyt ciepły ubiór – to z pewnością ułatwi pozostanie w bezruchu podczas rezonansu.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego - jak wygląda?

Wiele osób obawia się, iż w przypadku rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego konieczne będzie zdjęcie dolnej części odzieży – w tym również bielizny. Taka możliwość krępuje i powstrzymuje pacjentów przed zgłoszeniem się na badanie. W rzeczywistości, badanie MR tego odcinka przebiega tak, jak rezonans pozostałych odcinków – tzn. pacjent może pozostać w ubraniu, a badanie odbywa się w pozycji leżącej, na plecach.

Gdzie na rezonans magnetyczny kręgosłupa w Lublinie?

Masz wskazania do wykonania MR kręgosłupa i nie wiesz, gdzie zgłosić się na badanie? Rezonans magnetyczny kręgosłupa w Lublinie wykonasz w naszej pracowni rezonansu. Pracujemy na odpowiednim sprzęcie i otoczymy Cię profesjonalną opieką medyczną naszej kadry. Zapytaj o termin badania!

Ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa w Lublinie?

Koszt badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa zaczyna się od 600 zł. Ceny są różne w zależności od tego, jaki odcinek kręgosłupa poddawany jest badaniu oraz czy rezonans przeprowadzany jest z podaniem kontrastu. Dokładnie ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa sprawdzisz w zakładce cennik rezonansu.

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest badaniem obrazowym, które może trwać od 20 minut do godziny. Czas badania zależy od tego, jaki odcinek kręgosłupa jest poddawany badaniu. Może się zdarzyć, że badanie będzie obejmowało dwa lub więcej odcinków kręgosłupa, wówczas czas rezonansu magnetycznego może się wydłużyć.

Kto może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa może wystawić lekarz specjalista, np. neurolog czy ortopeda. Nie ma znaczenia czy jest to lekarz przyjmujący w ramach NFZ czy prywatnie.Takiego skierowania nie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu - lekarz rodzinny.

Jak często można wykonywać rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Badanie MRI jest bezpieczne dla człowieka, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Warto jednak pamiętać, że jest to kosztowne badanie. Ceny rezonansu magnetycznego kręgosłupa w Lublinie w MRI-Lab podajemy tu: cennik badań rezonansem magnetycznym.

Czy można jeść przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa?

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjentów powstrzymywania się od posiłków. Wyjątkiem jest rezonans magnetyczny z podaniem kontrastu. Jeśli dotyczy Cię badanie rezonansem z podaniem kontrastu, musisz być na czczo.