Rezonans magnetyczny prostaty – kiedy warto wykonać badanie?

Ponieważ choroby prostaty zdarzają się niezwykle często, a rak prostaty jest u mężczyzn drugim (po raku płuc) co do częstości występowania nowotworem, mężczyznom po 50 roku życia zaleca się regularną kontrolę stanu gruczołu krokowego. W przypadku, gdy badanie palpacyjne wzbudzi wątpliwości lekarza lub jeśli badania krwi wskażą podwyższony poziom antygenu PSA, zalecany jest rezonans magnetyczny gruczołu krokowego. Rezonans prostaty jest wskazany również w sytuacjach, gdy pacjent uskarża się na następujące dolegliwości:

  • bolesne i/lub częste oddawanie moczu;
  • przewlekłe bóle pleców lub miednicy;
  • problemy z erekcją.

Badanie prostaty rezonansem magnetycznym – co wykrywa?

Rezonans magnetyczny prostaty zwykle wykonywany jest w diagnostyce zmian nowotworowych gruczołu krokowego. Badanie pozwala znaleźć ogniska choroby i stwierdzić, czy nie rozprzestrzeniają się poza obręb prostaty.

Rezonans prostaty przeprowadza się także przy potwierdzonym raku prostaty, w celu oceny lokalizacji i rozległości zmian nowotworowych oraz dobrania optymalnej metody leczenia.

Rezonans magnetyczny prostaty – jak przebiega?

MRI prostaty to badanie podczas którego miednica pacjenta znajduje się wewnątrz aparatu rezonansu, natomiast głowa pozostaje na zewnątrz urządzenia. Rezonans prostaty trwa około 45 minut, a badanie wymaga wcześniejszego podania kontrastu. Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny prostaty, przygotowanie do badania nie odbiega od standardowych przygotowań do rezonansu.

Gdzie na rezonans magnetyczny prostaty w Lublinie?

Zapraszamy na rezonans magnetyczny gruczołu krokowego do naszego gabinetu. Zapewniamy profesjonalną obsługę na każdym etapie badania, pełną dyskrecję oraz odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego.

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.