Rezonans magnetyczny serca – wskazania

Rezonans serca to jedno z najdokładniejszych badań kardiologicznych. Wskazaniami do jego wykonania są m.in.:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • bóle w klatce piersiowej oraz duszności;
  • planowane zabiegi operacyjne;
  • kontrole pooperacyjne;
  • kontrole przy stwierdzonych wadach wrodzonych serca;
  • przebyty zawał serca.

Rezonans serca – co wykrywa?

Badanie pozwala uwidocznić stany zapalne, uszkodzenia serca takie jak blizny, zwłóknienia czy martwice, a także wykryć wady wrodzone i nabyte. Rezonans magnetyczny serca z kontrastem jest sposobem na ocenę guzów i przerzutów nowotworowych oraz wykrycie chorób naczyń (np. tętniaka aorty).

Rezonans magnetyczny serca – jak wygląda MRI serca?

Ze względu na to, iż badany narząd nieustannie pozostaje w ruchu, rezonans serca wymaga zastosowania dodatkowych procedur pozwalających przeprowadzić badanie w sposób skuteczny.

Rezonans mięśnia sercowego wiąże się z przyklejeniem do klatki piersiowej pacjenta elektrod – takich, jak przy badaniu EKG. Dodatkowo na piersi badanego kładzie się kardiologiczną cewkę odbiorczą, która ma postać płaskiej kratki o niewielkim ciężarze.

 

Pomimo tych dodatkowych zabezpieczeń przed zakłóceniem obrazu, pacjent musi pozostać nieruchomo w trakcie całego badania. Na polecenie technika przeprowadzającego rezonans magnetyczny serca należy wstrzymać oddech – takie zachowanie jest wymagane wielokrotnie podczas badania, jednak pojedyncze, kilkunastosekundowe wstrzymanie oddechu nie jest uciążliwe ani groźne dla pacjenta, ponieważ przez cały czas, za pomocą wąsów tlenowych, podawany jest tlen.

Rezonans magnetyczny serca – przygotowanie

Należy poczynić przygotowania, które zapobiegną przyspieszeniu pracy serca i utrudnią uzyskanie wyraźnego obrazu. Na co najmniej 2 dni przed badaniem należy powstrzymać się przed spożywaniem kawy, czekolady, herbaty, napojów energetycznych, trzeba również zrezygnować z wysiłku fizycznego oraz palenia papierosów. Dodatkowo, przed samym badaniem należy skorzystać z toalety, ponieważ napięcie związane z odczuwaną potrzebą skorzystania z toalety również może zakłócić badanie.

Rezonans magnetyczny serca w Lublinie – gdzie wykonać?

Fachowo przeprowadzony rezonans serca, miła obsługa i krótki termin oczekiwania na badanie? Tego oczekują pacjenci szukający miejsca, gdzie będą mogli wykonać badanie MRI serca. 

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.