Co to jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny – na czym polega to badanie? Rezonans magnetyczny (znany także pod nazwą badanie MRI, diagnostyka MRI) to badanie należące do grupy badań obrazowych. Za pomocą silnego pola magnetycznego pozwala dokładnie ocenić stan narządów ludzkiego ciała. Jest doskonałym narzędziem do diagnostyki obrazowej ośrodkowego układu nerwowego, a także stawów i tkanek miękkich. Co daje rezonans magnetyczny? Niezwykle wyraźny obraz umożliwiający szczegółową, bezinwazyjną diagnostykę.
Wiele osób zastanawia się: rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez? Rodzaj badania zależy od tego, jak szczegółowy obraz diagnostyczny jest potrzebny. Środek kontrastowy – czyli specjalny płyn podawany dożylnie – pomaga uzyskać głębię szczegółu. Jednak również rezonans magnetyczny bez kontrastu daje wyraźny obraz i pomaga w diagnostyce wielu schorzeń.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?
Zastanawiasz się, jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Badanie przeprowadzane jest w ubraniu, pacjent może jednak zostać poproszony o zdjęcie części garderoby, znajdującej się w badanym obszarze ciała. Aby badanie rezonansem mogło zostać przeprowadzone, należy położyć się na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wąskiego tunelu maszyny. Trzeba leżeć całkowicie nieruchomo, by nie zakłócić obrazu diagnostycznego. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Pacjent może odczuwać delikatne ciepło w miejscu skanowanego obszaru ciała.
Kto wykonuje rezonans magnetyczny? Wykwalifikowany technik elektroradiolog, któremu zwykle towarzyszy również pielęgniarka. Natomiast o sposobie wykonania badania, jego obszarze czy o konieczności podania kontrastu decyduje lekarz radiolog.
Przeprowadzający badanie technik kontaktuje się z pacjentem za pomocą interkomu. Wydaje przez niego różne polecenia, dzięki którym obraz będzie bardziej wyraźny. Może np. na chwilę kazać wstrzymać oddech, czy inaczej ułożyć rękę.
Rezonans magnetyczny - ile trwa?
O tym, ile trwa rezonans, decyduje przede wszystkim badany obszar. Więcej czasu wymagać będzie rezonans magnetyczny tych narządów, które zajmują większą powierzchnię lub które wykazują się wyjątkowo szczegółową budową. Na ogół jednak badanie rezonansem magnetycznym trwa od 20 do 60 minut. Co ważne, od razu po wykonaniu badania można wrócić do zwyczajnej aktywności, w tym również prowadzić samochód, czy spożywać posiłki.
Rodzaje rezonansu magnetycznego
Ze względu na to, iż podczas badania rezonansem magnetycznym pacjent znajduje się wewnątrz maszyny, za pomocą tej techniki można zbadać wszystkie obszary ciała. Najpopularniejsze rodzaje rezonansu magnetycznego, zlecane w przypadku diagnostyki rozmaitych schorzeń to:
W zależności od potrzeb, pracowania rezonansu magnetycznego (również nasza pracownia w Lublinie) wykonuje także badanie MRI innych obszarów ciała, np. rezonans stawu krzyżowo-biodrowego, łokcia czy wątroby.
Rezonans magnetyczny - jak się przygotować?
Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy jednak pamiętać o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest brak metalowych elementów na badanym pacjencie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy zakładane do badania ubranie nie posiada metalowych guzików, zamków błyskawicznych, elementów biżuteryjnych itp. W dniu badania należy również zrezygnować z zakładania biżuterii oraz wykonywania makijażu. Kosmetyki kolorowe oraz niektóre kosmetyki do stylizacji włosów (np. lakier) zawierają drobinki metalu.
Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny z kontrastem przygotowanie do badania musi zostać poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań. Jakie badanie krwi na rezonans magnetyczny należy wykonać? Potrzebne będzie oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Jest to szczególnie istotne, ponieważ poziom kreatyniny dostarcza informację o pracy nerek – zbyt wysoki wynik może wskazywać na ich niewydolność, co z kolei uniemożliwi prawidłowe wypłukanie środków kontrastowych z organizmu. Badanie poziomu kreatyniny przed rezonansem z kontrastem musi być świeże, tzn. wykonane nie wcześniej niż miesiąc przed terminem rezonansu, a w przypadku osób z chorobami nerek – najwcześniej tydzień przed MRI.
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego
Pomimo, że badanie MRI jest w pełni bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego. Ponieważ badanie wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz jest przeprowadzane w specyficznych warunkach, nie mogą z niego skorzystać:
- pacjenci noszący rozrusznik serca;
- osoby posiadające w organizmie obce ciała metaliczne, takie jak np. implant słuchowy, czy niektóre rodzaje stałej protezy zębowej;
- kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.
Badanie może być trudne do przeprowadzenia w przypadku osób cierpiących na klaustrofobię, nadpobudliwych ruchowo, lub wyjątkowo wrażliwych na hałas.
Ceny rezonansu magnetycznego
Cena badania będzie różna w zależności od kilku czynników, wśród których wymienić należy m.in.:
- badany obszar;
- czas niezbędny do przeprowadzenia dokładnego badania;
- konieczność podania kontrastu;
- lokalizacja pracowni wykonującej badanie.
Rezonans Lublin – gdzie na badanie magnetyczne?
Jeśli poszukujesz miejsca, w którym wykonasz rezonans magnetyczny w Lublinie, rozważ nasze Centrum Medyczne! Wykwalifikowana kadra, krótkie terminy oczekiwania na badanie, pełen profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego pacjenta to to, co nas wyróżnia.
Nasza pracownia rezonansu magnetycznego w Lublinie jest doskonale skomunikowana z miastami ościennymi, a jeśli jesteś mieszkańcem Lublina, bez trudu trafisz do nas zarówno komunikacją miejską, jak i własnym środkiem transportu. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty e-mail.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje rezonans magnetyczny?
Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.
Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.
Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?
Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.
Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?
Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.
Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?
Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.
Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?
Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?
Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.