Rezonans magnetyczny głowy – kiedy należy go wykonać?

Rezonans magnetyczny głowy zostaje zlecony m.in. w przypadku:

  • urazów głowy;
  • wad wrodzonych u dzieci;
  • chorób neurologicznych;
  • chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona;
  • niektórych chorób psychicznych, zwłaszcza gdy objawy pojawiły się nagle, a zaburzenia psychiczne od razu mają duże nasilenie;
  • niewyjaśnionych częstych bólów głowy, zawrotów głowy, powtarzających się omdleń;
  • podejrzenia udaru;
  • podejrzenia choroby nowotworowej;
  • przewlekłych problemów z funkcjonowaniem zatok lub ucha wewnętrznego.

Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa?

Rezonans głowy umożliwia ocenę stanu tkanki mózgowej, elementów czaszki oraz górnych dróg oddechowych. Rezonans magnetyczny głowy uwidoczni guzy mózgu, zmiany w obrębie istoty białej i szarej korowej, nieprawidłowości wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów.

Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem pozwala wykryć zmiany ogniskowe w naczyniach, tętniaki mózgu, aktywne ogniska zapalne przy stwardnieniu rozsianym. Rezonans magnetyczny pnia mózgu z kontrastem może być zlecony jako badanie dodatkowe, jeśli badanie bez kontrastu wykaże nieprawidłowości w badanym obszarze.

Rezonans magnetyczny głowy – przygotowanie

Przygotowanie do badania rezonansu głowy jest standardowym przygotowaniem do MRI. Należy zwrócić uwagę na brak makijażu oraz zaniechanie stylizacji włosów za pomocą lakieru do włosów. Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny głowy z kontrastem przygotowanie przebiega podobnie, przed i po badaniu zaleca się wypić duże ilości wody, w celu możliwie najszybszego wypłukania środka kontrastującego z organizmu.

Ile trwa rezonans magnetyczny głowy?

Badanie trwa od 15 do 60 minut, a czas jego trwania uzależniony jest od tego, który obszar głowy podlega obrazowaniu.

Gdzie na rezonans magnetyczny głowy w Lublinie?

Jeśli poszukujesz placówki medycznej, która przeprowadzi rezonans głowy w Lublinie, zapraszamy do nas! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta, a badania przeprowadzamy z najwyższą starannością. Zachęcamy do kontaktu w celu umówienia terminu badania.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy w Lublinie?

Rezonans magnetyczny głowy w Centrum Medycznym MRI-Lab to koszt od 600 do 800 zł. Różnica w cenie wynika z faktu czy badanie przeprowadza się z podaniem kontrastu, czy bez środka cieniującego. Rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu to koszt 600 zł. Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem to koszt 800 zł.

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, które nie trwa długo. Czas badania jest zależny od tego czy należny podać kontrast czy nie. Rezonans z kontrastem trwa dłużej. MRI trwa mniej więcej od kilkunastu minut do około godziny.

Czy rezonans magnetyczny głowy obejmuje szyję?

Obrazowe badanie diagnostyczne szyi to zupełnie inne badanie niż rezonans głowy. Dlatego, jeśli potrzebujesz wykonać MRI szyi zgłoś sie właśnie na to badanie.

Czy rezonans głowy wykryje stwardnienie rozsiane?

Podczas diagnozowania w kierunku SM jednym z podstawowych badań jest właśnie rezonans magnetyczny głowy. Dzięki dokładnemu obrazowaniu badanie pokazuje obszary, w których nastąpiła demielinizacja.

Kiedy konieczne jest podanie kontrastu?

Kontrast podczas rezonansu magnetycznego głowy podawany jest w przypadku podejrzenia lub wyeliminowania ciężkich schorzeń jak nowotwory, satn zpalny i inne.