Rezonans magnetyczny barku – wskazania do badania

Bark jest bardzo złożoną strukturą, której części mogą ulegać uszkodzeniom i mikro urazom. Powoduje to ból i ograniczenie ruchomości oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli odczuwasz bolesność w stawie barkowym, jesteś sportowcem lub wykonujesz zawód, w którym istnieje duże ryzyko nadmiernego obciążenia barków (np. malarz pokojowy, tenisista), rezonans magnetyczny barku pomoże znaleźć przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie. Wskazania do wykonania MRI barku to:

 • ból w barku i ograniczona ruchomość ręki;
 • nieprawidłowości ujawnione w badaniu RTG lub USG, z mało wyraźnym obrazem – w celu uszczegółowienia diagnozy;
 • podejrzenie łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych;
 • stan pourazowy (m.in. uszkodzenie stożka rotatorów, uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego);
 • stan przed i pooperacyjny – w celu zaplanowania zabiegu oraz monitorowania skuteczności leczenia operacyjnego;
 • podejrzenie zmian zapalnych.

Co wykryje rezonans barku?

Rezonans magnetyczny barku z kontrastem lub bez potrafi ujawnić wiele zmian patologicznych w obrębie struktur, z których składa się bark. Badanie rezonansem jest pomocne w diagnostyce:

 • zmian zwyrodnieniowych;
 • niektórych przypadków osteoporozy;
 • stanów zapalnych stawów – o podłożu septycznym, reumatoidalnym lub łuszczycowym;
 • uszkodzeń więzadeł i ścięgien;
 • zespołu nerwu nadłopatkowego
 • zespołu bolesnego barku (choroby Duplaya);
 • guzów kości i tkanek miękkich;
 • martwicy aseptycznej głowy kości ramiennej;
 • tzw. barku zamrożonego.

Rezonans magnetyczny barku – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny barku przebiega najczęściej w systemie otwartym, co oznacza, że pacjent nie musi znajdować się wewnątrz maszyny rezonansu. W czasie badania pacjent przebywa w pozycji leżącej, na wznak. Na polecenie technika obsługującego urządzenie, należy w odpowiedni sposób układać rękę.

Gdzie na rezonans magnetyczny barku w Lublinie?

Rezonans magnetyczny barku możesz wykonać w naszej placówce. Oferujemy MRI barku w Lublinie z krótkim terminem oczekiwania na badanie, profesjonalną obsługą i indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Zapraszamy do kontaktu!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.