Badanie USG szyi – Lublin
Badanie USG szyi w Lublinie możesz zrobić prywatnie w naszym Centrum MRI-Lab. Wystarczy telefonicznie lub mailowo umówić dogodny termin, nie trzeba mieć skierowania lekarskiego. Diagnostyka trwa około 20 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne: zarówno przed, jak i po nim można wykonywać zwyczajne codzienne czynności. Lekarz ocenia stan badanych struktur szyjnych w czasie rzeczywistym, a kolejno wydaje pacjentowi zdjęcia i opis badania, z którym powinien zgłosić się do specjalisty.
Kiedy wykonuje się badanie USG szyi?
Badanie USG szyi służy do oceny różnych nieprawidłowości w obszarze szyi i w praktyce jest sumą badań USG tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych. Obrazuje badane struktury oraz wykrywa w nich zmiany, także na bardzo wczesnym etapie. Ze skierowania lekarza USG wykonuje się m.in. przy podejrzeniu problemów z tarczycą (np. nieprawidłowe wyniki TSH, fT3 i fT4) czy w leczeniu jej niedoczynności lub gdy pacjent zgłasza niepokojące objawy. Należą do nich m.in.:
- nasilony bądź przewlekły ból gardła, który wzmaga się podczas przełykania,
- opuchlizna szyjna lub wyczuwalne guzki, zgrubienia,
- powiększone lub bolesne węzły chłonne,
- ból ślinianek podżuchwowych i przyusznych, który nasila się przy ucisku,
- ból w okolicy żuchwy, promieniujący do uszu i skroni,
- inne bóle, obrzęki lub wyczuwalne w badaniu palpacyjnym zmiany w rejonie szyi czy żuchwy.
USG szyi obejmuje obraz węzłów chłonnych, ślinianek, tarczycy i przytarczyc. Można też oddzielnie wykonać USG węzłów chłonnych, które uwzględnia wówczas również węzły pachowe oraz nad- i podobojczykowe.
W MRI-Lab świadczymy także prywatną opiekę specjalistyczną, czyli w razie niepokojących wyników możesz od razu i w krótkim terminie umówić się na wizytę u specjalisty, który zajmie się dalszą diagnostyką i leczeniem schorzenia.
Jak wygląda USG szyi prywatnie?
W naszym Centrum Medycznym MRI-Lab USG szyi wykonasz bez skierowania, należy tylko umówić termin telefonicznie/mailowo i zgłosić się około 10 minut wcześniej. Badanie trwa średnio 15-20 minut. Lekarz smaruje szyję żelem i przesuwa po niej głowicę ultrasonografu – obserwując strukturę i przekrój badanych tkanek na ekranie. USG jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Żeby ułatwić przemieszczanie sondy, mężczyźni powinni przyciąć bądź zgolić zarost na szyi. Warto zrezygnować z golfu (bo trzeba go będzie ściągnąć), lekarz poprosi również o zdjęcie biżuterii. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być otwarte rany (np. po goleniu).
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego – umówimy dogodny termin USG w Lublinie i udzielimy wszystkich potrzebnych informacji o badaniu.