Rezonans magnetyczny stopy – wskazania do wykonania badania

Rezonans magnetyczny stopy wykonuje się zwykle jako badanie uzupełniające, w sytuacji, gdy pacjent uległ wypadkowi lub kontuzji w obrębie stopy, a badania RTG i USG nie pozwalają na postawienie jednoznacznej diagnozy. Poza urazem, inne wskazania do rezonansu stopy to:

 • planowany zabieg operacyjny;
 • niewyjaśniony ból w obrębie stopy;
 • uczucie mrowienia, drętwienia lub pieczenia w stopie;
 • wyraźne zmniejszenie ruchomości stopy, przy wykluczeniu urazu mechanicznego;
 • nieprawidłowości w budowie stopy, np. haluksy, ostroga piętowa czy palce młotkowate;
 • zdiagnozowana choroba reumatyczna;
 • podejrzenie zmian nowotworowych.

Co wykryje rezonans magnetyczny stopy?

Rezonans magnetyczny stopy ma tę przewagę nad innymi badaniami obrazowymi, że ukazuje zmiany i nieprawidłowości zarówno w obrębie kości, jak i tkanek miękkich. Dzięki temu za pomocą tego badania można wykryć:

 • uszkodzenia powstałe w wyniku urazów: złamania kości, skręcenia i zwichnięcia, uszkodzenia więzadeł i ścięgien;
 • stany zapalne i choroby reumatyczne;
 • łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe;
 • neuropatie uciskowe, np. nerwiak Mortona, zespół kanału stępu;
 • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stopy;
 • anomalie anatomiczne, wady wrodzone.

Gdzie na rezonans magnetyczny stopy w Lublinie?

Rezonans magnetyczny stopy to badanie, które należy wykonać w możliwie najkrótszym terminie – zwłaszcza, jeśli zostało zlecone z powodu urazu powstałego w wyniku wypadku lub kontuzji. Aby móc szybko zareagować na ból i przywrócić pacjentowi sprawność, konieczne jest precyzyjne postawienie diagnozy. Jeśli szukasz placówki, która wykona dla Ciebie rezonans magnetyczny stopy w Lublinie, zapoznaj się z ofertą naszego Centrum Medycznego! U nas badanie zostanie przeprowadzone w miłej atmosferze i dogodnym dla Ciebie terminie!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.