Badanie USG przezciemiączkowe – Lublin

Badanie USG przezciemiączkowe w Lublinie możesz wykonać u swojego malucha prywatnie w Centrum Medycznym MRI-Lab. Nasi mali pacjenci nie muszą zostać skierowani na badanie przez lekarza, można umówić się niezależnie od wskazań. Aby zarezerwować dogodny termin, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. USG główki noworodka możemy przeprowadzić do momentu zrośnięcia się ciemiączka – czyli do około 9.-18. miesiąca życia malucha. Nasze centrum medyczne oferuje również szybki dostęp do opieki specjalistycznej dla niemowląt i dzieci.

Jak wygląda USG przezciemiączkowe w Lublinie i jakie są wskazania?

Badanie USG głowy noworodka lub niemowlaka przez jeszcze niezrośnięte ciemiączko ma na celu ocenę rozwoju mózgu i układu nerwowego i przede wszystkim: wykrycie nieprawidłowości jak np. wodogłowie. Nie jest obowiązkowe dla każdego dziecka. Zaleca się je przy podejrzeniu różnych problemów neurologicznych, gdy obwód głowy szybko przyrasta, a także przy innych zaburzeniach np. oddychania. Wskazaniami są również m.in. niska punktacja w skali Apgar czy opóźnienie rozwoju psychoruchowego, zakażenie wewnątrzmaciczne i cukrzyca u matki. Na diagnostykę kieruje się także noworodki urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Rodzice mogą wykonać USG główki niemowlaka profilaktycznie (czyli dla własnego spokoju), bez skierowania, prywatnie (np. w naszym Centrum Medycznym MRI-Lab).

USG przezciemiączkowe polega na przesuwaniu sondy po posmarowanej żelem główce dziecka. Podczas badania specjalista obrazuje i ocenia rozwój tkanki mózgowej i układu komorowego. Wyniki są dostępne od razu, w czasie rzeczywistym, ale zwykle należy je skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jak przygotować się na badanie USG głowy niemowlaka?

Do badania USG główki niemowlaka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrze, jeśli maluch jest w miarę spokojny (badanie przebiega szybciej i sprawniej), więc warto go chwilę wcześniej nakarmić czy zmienić pieluszkę. Całość trwa 15-20 minut. USG główki jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Dziecko może zachowywać się niespokojnie ze względu na dyskomfort (żel i dotyk sondy, nieznani ludzie i nowe miejsce), ale podczas badania rodzic zawsze jest blisko.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – umówimy dogodny termin USG w Lublinie i udzielimy wszystkich ważnych informacji o badaniu.

Umów się na wizytę już teraz!