Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny zatok?

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się w ostatnich latach do znacznego wzrostu problemów zdrowotnych z zatokami. Jeśli uskarżasz się na któreś z poniższych objawów, warto wykonać rezonans magnetyczny zatok. Badanie jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne, a szybko dostarcza właściwą diagnozę. Rezonans zatok przyda Ci się, jeśli:

  • cierpisz na częste bóle głowy, zwłaszcza w obrębie czoła;
  • masz trudności w oddychaniu przez nos, dokucza Ci uczucie ciągłego zapchania nosa i jego obrzęku, przy wykluczeniu nieżytu spowodowanego alergią;
  • męczy Cię przewlekły katar;
  • cierpisz na nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
  • występuje u Ciebie częste krwawienie z nosa;
  • masz wrażenie, że zmysł węchu jest u Ciebie upośledzony;
  • odczuwasz, że po tylnej ścianie gardła ciągle spływa Ci wydzielina – nawet, gdy nie przechodzisz aktualnie infekcji.

Dodatkowo, rezonans magnetyczny zatok obocznych nosa oraz rezonans magnetyczny zatok szczękowych przeprowadza się w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, a także w ramach oceny przed i pooperacyjnej.

Rezonans zatok – co wykryje?

Rezonans magnetyczny zatok pozwala wykryć wszelkiego rodzaju wady rozwojowe w budowie zatok, np. skrzywienie przegrody nosowej czy zwężone ujścia zatok. Można za jego pomocą stwierdzić zmiany patologiczne w obrębie zatok, jak polipy, torbiele lub ropnie. Rezonans zatok wykorzystywany jest również w diagnostyce zmian nowotworowych, ale także – przewlekłych stanów infekcyjnych: bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych.

Rezonans magnetyczny zatok w Lublinie możesz wykonać również po urazie twarzoczaszki. W tym przypadku badanie jest przeprowadzane, aby upewnić się, czy fragmenty kości lub chrząstek nie przemieściły się do zatok.

Gdzie na rezonans magnetyczny zatok w Lublinie?

Poszukujesz miejsca, gdzie w krótkim terminie możesz wykonać rezonans magnetyczny zatok w Lublinie? Dobrze trafiłeś! W naszej pracowni rezonansu magnetycznego zadbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo przez cały czas trwania badania.  Skontaktuj się z nami w celu umówienia dogodnego dla Ciebie terminu badania!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.