Rezonans magnetyczny klatki piersiowej – wskazania do badania

Wskazaniami do badania są przede wszystkim podejrzenia zmian nowotworowych płuc, osierdzia czy serca. Rezonans magnetyczny klatki piersiowej prywatnie warto wykonać, jeśli:

  • dokucza Ci uciążliwy, przewlekły kaszel;
  • masz duszności;
  • twój oddech jest płytki i świszczący;
  • zaobserwowałeś u siebie nagły spadek wagi.

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej – co obejmuje?

Rezonans klatki piersiowej pozwala dokładnie obejrzeć zarówno kości (w szczególności szpik kostny), jak i tkanki miękkie. Jest przydatny w ocenie stanu płuc, serca, osierdzia i struktur sąsiadujących. Rezonans magnetyczny klatki piersiowej jest przeprowadzany, jeśli podejrzewa się, iż zmiany nowotworowe zajęły obszar klatki piersiowej, ale nie wiadomo jeszcze, na które narządy nacieka. Jeśli podczas badania uda się je umiejscowić, można wykonać badania bardziej szczegółowe, jak rezonans magnetyczny serca czy rezonans magnetyczny płuc.

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej – co pokazuje badanie?

MRI klatki piersiowej uwidocznia rozległość zmian nowotworowych, wielkość guza, a także jego umiejscowienie. Za pomocą badania można też sprawdzić, czy nowotwór nacieka na sąsiadujące struktury. Taka wiedza pozwala zaplanować skuteczne leczenie, a w przyszłości – kontrolować jego efekty.

Gdzie zrobić rezonans magnetyczny klatki piersiowej w Lublinie?

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej w Lublinie masz możliwość wykonać w naszej pracowni rezonansu. Wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny oraz precyzyjna aparatura to elementy niezbędne do szczegółowej diagnostyki, która pozwoli zaplanować optymalne, skuteczne leczenie. Dzwoniąc pod numer naszego Centrum Medycznego możesz zapisać się na MRI klatki piersiowej lub inne potrzebne Ci badanie rezonansem magnetycznym!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.