Rezonans magnetyczny bioder – wskazania do badania

Wieloelementowa budowa bioder utrudnia szczegółową diagnostykę. Na szczęście jest ona możliwa, jeśli wykona się rezonans magnetyczny bioder. MRI biodra jest wskazany, gdy u pacjenta obserwuje się:

 • trwały lub nawracający ból stawu biodrowego;
 • ograniczenie ruchomości stawu;
 • obrzęki, krwiaki i zasinienia w okolicach biodra;
 • poranną sztywność w biodrze.

Ponadto rezonans magnetyczny biodra przeprowadza się:

 • w celu oceny stopnia uszkodzeń po przebytym urazie;
 • w celu zaplanowania zabiegu operacyjnego;
 • do monitorowania postępów wdrożonego leczenia.

Rezonans biodra – co pokazuje badanie?

Technik wykonujący rezonans magnetyczny bioder zwróci uwagę na inne elementy i obszary badanych tkanek, gdy ma ocenić stopień postępu konkretnego, zdiagnozowanego już schorzenia, a na inne – kiedy dopiero poszukuje przyczyn np. objawów bólowych występujących u pacjenta. W zależności zatem od przyczyny skierowania pacjenta na rezonans bioder, za pomocą badania można wykryć i ocenić rozmaite przypadłości. Wśród nich najczęściej mamy do czynienia z następującymi:

 • uszkodzenia kości, chrząstki stawowej lub więzadeł w wyniku urazów i kontuzji, lub przeciążeń biodra;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • konflikt panewkowo-udowy;
 • uszkodzenie obrąbka stawowego;
 • zwyrodnienia stawów biodrowych;
 • tzw. biodro trzaskające;
 • martwica głowy kości udowej;
 • łagodne oraz złośliwe guzy nowotworowe.

Rezonans magnetyczny biodra – jak wygląda?

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego ma przebieg zbliżony do innych rodzajów badań MR. Może przebiegać w systemie otwartym lub zamkniętym, w zależności od wielkości badanego obszaru oraz zmian chorobowych, które będą oceniane podczas badania.

Gdzie na rezonans magnetyczny bioder w Lublinie?

Rezonans magnetyczny bioder to dość często wykonywane badanie, problemem może więc okazać się długi termin oczekiwania. Jeśli chcesz szybko i sprawnie przeprowadzić rezonans magnetyczny bioder w Lublinie, sprawdź terminy u nas! Gwarantujemy pełen profesjonalizm oraz termin badania dopasowany do Twoich potrzeb!

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.