Rezonans magnetyczny stawu skokowego – kiedy należy wykonać badanie?

Staw skokowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Rezonans magnetyczny stawu skokowego to badanie, które często wykonuje się w następstwie urazu lub kontuzji (skręcenie, zwichnięcie), gdy inne badania obrazowe nie dają jednoznacznej diagnozy co do rozległości i stopnia zaawansowania uszkodzeń. Rezonans stawu skokowego to również nieoceniona pomoc przy planowaniu zabiegów operacyjnych, a także podczas monitorowania efektów przeprowadzanego leczenia. Ponadto rezonans magnetyczny stawu skokowego pomaga w diagnostyce i leczeniu:

  • choroby ścięgna Achillesa;
  • zespołu kanału stępu;
  • zespołu zatoki stępu;
  • chorób zwyrodnieniowych.

Rezonans stawu skokowego – co może wykazać?

W obrazie rezonansu magnetycznego stawu skokowego mogą zostać uwidocznione:

  • stany zapalne;
  • obrzęk kości;
  • uszkodzenia więzadeł i chrząstek stawowych;
  • złamania oraz złamania z przemieszczeniem;
  • obecność płynu w jamie stawu;
  • łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe;
  • aseptyczna martwica kości;
  • różnego rodzaju wady, zarówno wrodzone, jak i rozwojowe.

Jak wygląda rezonans magnetyczny stawu skokowego?</

Rezonans stawu skokowego pozwala na umieszczenie górnej części ciała pacjenta poza obszarem pracy aparatury medycznej. Najważniejsze, aby w urządzeniu znajdowały się nogi pacjenta i aby pozostawały one nieruchome, dlatego często stosowane są różnego rodzaju szyny i wsporniki, pomagające utrzymać nogi w niezmienionej pozycji przez dłuższy czas. A ile trawa rezonans magnetyczny stawu skokowego? Zazwyczaj około 30 minut, chyba, że przypadek jest wyjątkowo złożony i/lub zmiany chorobowe są trudne do zobrazowania.

Gdzie zrobić rezonans magnetyczny stawu skokowego w Lublinie?

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką medyczną. U nas masz możliwość wykonania rezonansu magnetyczny stawu skokowego w Lublinie w komfortowych warunkach. Nasz personel zadba o Twoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, a odpowiedni sprzęt medyczny pozwoli na uzyskanie wyraźnego obrazu i postawienie diagnozy.

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.