Rezonans magnetyczny (MRI) to bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowania, która wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki badania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta oraz przestrzeganie pewnych zasad przed przeprowadzeniem badania. W tym artykule omówimy, jakie badania są konieczne przed rezonansem magnetycznym oraz czego nie wolno robić.
- Jakie badanie przed rezonansem magnetycznym? O czym poinformować przed MRI?
- Czy przed rezonansem z kontrastem można jeść i pić?
Jakie badanie przed rezonansem magnetycznym? O czym poinformować przed MRI?
Wykonane klasycznego rezonansu magnetycznego bez podawania środka kontrastującego nie wymaga wykonania badań. Warto jednak wiedzieć, że decyzja o jego zaaplikowaniu może być podjęta dopiero w dniu MRI, dlatego dobrze jest posiadać wyniki stężenia kreatyniny we krwi — jest ono konieczne, by móc bezpiecznie podać środek kontrastujący. Pozwala na określenie, czy nerki pacjenta będą w stanie przetworzyć gadolin, będący jego składnikiem. Co ważne, badanie można wykonać w naszej placówce medycznej w Lublinie, jednakże wyniki nie są dostępne tego samego dnia. Konieczne jest oczekiwanie na nie, dlatego na pobranie krwi należy zgłosić się co najmniej kilka dni przed planowanym badaniem MRI.
Jeśli pacjent ma implanty lub urządzenia medyczne, takie jak stenty, rozrusznik serca lub różnego rodzaju protezy, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań w celu ustalenia, czy są one bezpieczne w czasie badania MRI.
Ponadto przed rezonansem magnetycznym, należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich chorobach i lekach, które pacjent przyjmuje, ponieważ niektóre z nich mogą wpłynąć na wyniki badania. Konieczne jest także powiadomienie personelu medycznego, jeżeli w przeszłości wystąpiła nadwrażliwość na środek kontrastujący. Jej objawami są najczęściej: pokrzywka, obrzęk, duszność, spadek ciśnienia tętniczego krwi, nudności i wymioty. W niektórych, skrajnych przypadkach dojść może do utraty przytomności.
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!
Czy przed rezonansem z kontrastem można jeść i pić?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Nie ma konieczności przeprowadzania go na czczo, zalecana jest jednak godzinna przerwa pomiędzy posiłkiem a rozpoczęciem badania. W przypadku podawania kontrastu wydłuża się ona do 2 godzin. Warto postawić na lekkie danie, które nie obciąża układu pokarmowego. Przed rozpoczęciem MRI można pić, jednak odradza się przyjmowanie napojów moczopędnych, np. kawy czy naparu z pokrzywy. Wynika to z faktu, że badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jego przerwanie nie jest wskazane z powodu konieczności wizyty w toalecie. Podczas trwania MRI wymagane jest pozostanie w bezruchu, co może być znacznie utrudnione podczas parcia na pęcherz. Najlepiej pić wodę — zwłaszcza przed podaniem kontrastu zaleca się spożywanie jej dużych ilości.
Warto zaznaczyć, że gdy rezonans magnetyczny w Lublinie będzie wykonywany w sedacji, czyli pod wpływem środków uspokajających lub w pełnej narkozie, zaleca się, aby przerwa pomiędzy posiłkiem a przystąpieniem do badania wynosiła minimum 6 godzin. Zazwyczaj metoda ta wykorzystywana jest u: osób z klaustrofobią, silnym lękiem przed pozostaniem w tubie do MRI przez dłuższy czas, osób ruchliwych oraz małych dzieci. Sedacja pozwala na zredukowanie stresu oraz zniwelowanie ryzyka poruszenia się, dzięki czemu wyniki są bardziej wiarygodne i nie ma konieczności powtarzania badania.
W kwestii postępowania przed rezonansem magnetycznym bardzo ważne jest także to, jak ubrać się na badanie. Kwestia ta została poruszona w naszym wcześniejszym artykule — zapraszamy do lektury.