Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez?

Rezonans magnetyczny (MRI) to innowacyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów narządów i tkanek ciała. Jedną z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć lekarz nadzorujący przeprowadzenie badania, jest to, czy podać pacjentowi kontrast, czy badanie może być wykonane bez niego. Wyjaśniamy, czym jest ta substancja, jaki ma wpływ na wynik rezonansu magnetycznego oraz jak przygotować do MRI z kontrastem.

Czym jest kontrast?

W diagnostyce obrazowej kontrast to substancja chemiczna, która jest wprowadzana do organizmu pacjenta przed wykonaniem badania. Jej celem jest wzmocnienie widoczności badanych struktur na uzyskanych obrazach dzięki pobudzaniu zdolności komórek do emisji fal radiowych. Do wytwarzania kontrastu wykorzystane mogą być sole baru bądź związki jodu. Stosowany jest bardzo często w rezonansie magnetycznym lub tomografii komputerowej.

Substancje kontrastowe mogą być wprowadzane do organizmu pacjenta na różne sposoby, w zależności od rodzaju badania, zazwyczaj dożylnie lub doustnie. MRI z kontrastem jest stosunkowo bezpieczne, jednak w niektórych przypadkach może wiązać się z pewnymi ryzykami. Zalicza się do nich reakcje alergiczne, zaburzenia funkcji nerek lub ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych w przypadku nieprawidłowego podania. W związku z tym, decyzja o zastosowaniu kontrastu zawsze powinna być podejmowana przez lekarza po dokładnym przeanalizowaniu korzyści i ryzyk dla pacjenta, a także zweryfikowaniu jego stanu zdrowia.

Czy rezonans bez kontrastu jest wiarygodny?

Wiedząc, na czym polega MRI z podaniem środka kontrastującego, warto odpowiedzieć na pytanie, czy rezonans magnetyczny bez kontrastu jest wiarygodny. Trzeba zaznaczyć, że MRI to jedno z dokładniejszych badań obrazowych, jakie są aktualnie stosowane. W związku z tym, wyniki, które uzyskuje się bez kontrastu, mogą być wiarygodne i skuteczne w diagnostyce chorób oraz stanów patologicznych. Rezonans bez kontrastu może być stosowane m.in. w badaniu chorób mózgu, kręgosłupa i stawów. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach substancje kontrastujące są niezbędne do uzyskania szczegółowych obrazów oraz wdrożenia dalszego postępowania. O jakich sytuacjach mowa?

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Kiedy podaje się kontrast w rezonansie magnetycznym?

Wiele osób zastanawia się kiedy podaje się kontrast przy rezonansie głowy, narządów wewnętrznych czy tkanek miękkich. Specjaliści od MRI w Lublinie zazwyczaj stosują substancję kontrastującą, gdy konieczne jest dokładne zdiagnozowanie:

  • chorób układu krwionośnego,
  • guzów mózgu,
  • stanów zapalnych,
  • udarów niedokrwiennych,
  • uszkodzeń rdzenia,
  • zaburzeń neurologicznych.

Rezonans z kontrastem — przygotowanie

O tym, czy konieczny będzie rezonans magnetyczny z kontrastem, czy można wykonać go bez niego, bardzo często decyduje lekarz w dniu przeprowadzenia MRI. W związku z tym warto się do niego przygotować, nawet gdy nie jest planowany. Bardzo ważne jest wykonanie badań krwi na stężenie kreatyniny (badanie to jest oferowane przez nasze Centrum  Medyczne w punkcie pobrań) (oraz w niektórych przypadkach poziomu eGFR). Zaleca się, aby wykonać je nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem, w przypadku osób z chorobami nerek oraz najwcześniej 3 miesiące przed badaniem w przypadku pacjentów bez problemów z tym narządem. Badanie pozwala na zweryfikowanie czy organizm będzie w stanie bezpiecznie wydalić kontrast.

W dniu badania należy powstrzymać się 2 godziny z jedzeniem przed planowanym rozpoczęciem MRI. Można pić jednak niegazowaną wodę.

Więcej informacji o tym, jak przygotować się do rezonansu magnetycznego znajdą Państwo na naszej stronie. Porady te będą cenne zarówno dla pacjentów, którzy badani będą z substancją kontrastująca, jak i bez niej.