Rezonans magnetyczny (MRI — ang. magnetic resonance imaging) to nieinwazyjna metoda obrazowania, która wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody w organizmie człowieka do uzyskania bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek. Metoda ta jest coraz bardziej popularna w diagnostyce medycznej, ponieważ pozwala na wykrycie różnych schorzeń i patologii, a jednocześnie jest bezpieczna dla pacjenta. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, co to MRI i jakie schorzenia może wykryć.
- Na czym polega badanie MRI?
- Jakie są typy badania rezonansem magnetycznym?
- Jakie schorzenia może wykryć MRI?
Na czym polega badanie MRI?
Metoda obrazowania MRI, zwana też rezonansem magnetycznym, wykorzystuje właściwości magnetyczne protonów w jądrach wodoru, które znajdują się w organizmie człowieka, a konkretnie w cząsteczkach wody. Ulegają one uporządkowaniu w polu magnetycznym, a następnie poddawane są działaniu fal radiowych o określonej częstotliwości, co powoduje zmianę ich położenia i emisję fal o takiej samej częstotliwości podczas powrotu do pierwotnego stanu (tzw. rezonans).
Czujniki aparatury rejestrują je, a komputer przetwarza na obrazy medyczne w postaci przekrojów lub nawet trójwymiarowych obrazów badanych struktur. Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem, w przeciwieństwie do badań radiologicznych z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, takich jak tomografia komputerowa, co oznacza, że pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w tej metodzie są bezpieczne dla organizmu człowieka. Więcej informacji na temat: różnice pomiędzy rezonansem magnetycznym a tomografią komputerową znaleźć można w naszym innym artykule.
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!
Jakie są typy badania rezonansem magnetycznym?
Wyjaśniono już, czym jest MRI, warto jednak zaznaczyć, że do jego przeprowadzenia mogą być wykorzystane 2 typy aparatury, stad 2 rodzaje tego badania. Pierwsze z nich nosi nazwę zamkniętego, ponieważ w czasie obrazowania pacjent umieszczany jest w tunelu. Wykonać można także rezonans magnetyczny otwarty. Badana osoba umieszczona jest w czasie jego trwania na łóżku, które pozwala na dostęp do niej z trzech stron. Bardzo często stosowane jest jako rozwiązanie dla osób z silną klaustrofobią oraz otyłych, które nie zmieściłyby się w tubie.
Jakie schorzenia może wykryć MRI?
MRI to bardzo uniwersalne badanie, które może być wykorzystane do obrazowania oraz diagnozowania praktycznie każdej części ludzkiego ciała. Wielu specjalistów wykorzystuje je do sprawdzania kości, np. barków, bioder, kręgosłupa, czaszki, stopy, a także stawów — skokowego, kolana czy łokcia. MRI można wykorzystać także jako narzędzie diagnostyczne uszkodzeń tkanek miękkich (mięśniowej, łącznej, nerwowej oraz nabłonkowej). Rezonans magnetyczny często ma zastosowanie do diagnozowania wewnętrznych narządów pacjentów — trzustki, wątroby, serca, płuc czy prostaty. Popularnym badaniem jest także rezonans magnetyczny głowy, który pozwala na zobrazowanie mózgu, a także oczodołów oraz zatok.
MRI jest bardzo wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, który może wykryć wiele różnych schorzeń i patologii. Metoda ta pozwala na ujawnienie zmian nowotworowych, zwyrodnień, a także chorób neurologicznych. Doskonale sprawdza się do diagnozowania wszelkiego rodzaju zróżnicowanych chorób serca, naczyń krwionośnych, układu oddechowego i trawienia. Badanie to zalecane jest więc przez lekarzy wielu specjalizacji.