Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w medycynie. Wymaga on jednak od pacjentów przestrzegania pewnych zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas jego przeprowadzania oraz poprawność wyników. Jednym z tych ważnych aspektów jest odpowiednie ubranie się na MRI. To właśnie na tej kwestii skupimy się dzisiaj, podpowiadając, na jaki strój najlepiej postawić, a także, dlaczego tak ważne jest właściwe ubranie się na rezonans.

Jak się ubrać na rezonans?

Podczas przygotowania do rezonansu magnetycznego ważne jest odpowiednie ubranie, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas badania. Oto kilka wskazówek, jak się ubrać na rezonans magnetyczny. Zalecane jest wybranie luźnych, wygodnych ubrań. Warto wybrać cieplejsze, nawet latem, ponieważ podczas leżenia w bezruchu w tunelu do rezonansu magnetycznego pacjentowi może zrobić się zimno. Dobrze jest założyć lub zabrać ze sobą skarpetki. Konieczne jest wybranie ubrań, które nie posiadają metalowych elementów — zamków, nap, guzików etc. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest zdjęcie z siebie wszystkich metalowych elementów garderoby, takich jak biżuteria, okulary czy pasek. Wymagane jest także pozostawienie sprzętu elektronicznego oraz kart płatniczych poza salą, w której wykonywane jest badanie.

Skoro o elementach metalowych mowa, warto zaznaczyć, że założony na czas badania biustonosz nie może mieć fiszbin. Dobrze jest wybrać model bez nich, czyli sportowy top. Panie, którym to nie przeszkadza, mogą także zdjąć go przed przystąpieniem do MRI i pozostać w samej bluzce, bluzie.

Jaki makijaż, fryzura na rezonans magnetyczny?

Aparatura do rezonansu magnetycznego to bardzo czułe urządzenie, którego pracę zaburzają wszelkiego rodzaju elementy metalowe. Nawet te niewielkie, które mogą być zawarte w kosmetykach do makijażu czy lakierach do włosów. W związku z tym, zwłaszcza przypadku MRI głowy, dobrze jest zdecydować się na brak make-up’u oraz nieutrwaloną fryzurę.

W kwestii kosmetyków warto zaznaczyć także, że niektóre balsamy oraz lakiery do paznokci mogą zawierać mikrofragmenty metali, dlatego również są niewskazane, zwłaszcza gdy badaniu poddawane będą części ciała, na których zostały użyte te kosmetyki.

Więcej wskazówek związanych z przygotowaniem do rezonansu magnetycznego znaleźć można w naszym wcześniejszym artykule. Omówiliśmy tam dokładnie, jakich zaleceń należy przestrzegać przed badaniem z kontrastem oraz bez, a także co należy zabrać ze sobą na badanie.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Rezonans — w ubraniu czy bez?

Rezonans magnetyczny co do zasady przeprowadzany jest w ubraniu. Pacjent, który nie posiada odpowiedniej odzieży na sobie lub ze sobą, może otrzymać szpitalną szatę, która pozbawiona jest wszelkiego rodzaju metalowych elementów. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona cienka, dlatego lepiej jest ubrać własne, cieplejsze ubrania pozbawione metalowych elementów, by uniknąć dyskomfortu związanego z zimnem podczas badania.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie ubranie na rezonans?

Mimo że rezonans magnetyczny jest skuteczną metodą diagnostyczną, istnieją pewne czynniki, które mogą stanowić przeszkodę w jego wykonaniu. Jednym z nich jest obecność metalowych przedmiotów w tubie do MRI, które mogą zakłócić działanie urządzenia i spowodować błędne wyniki. Ponadto obecność metalu w tubie do rezonansu magnetycznego może wywołać zniszczenie aparatury oraz spowodować uszkodzenia na ciele pacjenta. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zadbanie o odpowiedni ubiór podczas MRI jest niezwykle istotne.