Badania obrazowe stosowane aktualnie przez lekarzy pozwalają na niezwykle dokładne zobrazowanie struktur ludzkiego ciała, a także zdiagnozowanie schorzeń. Do najczęściej stosowanych metod obrazowania zalicza się m.in. rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Wiele osób zastanawia się, czym one się różnią, które z badań jest dokładniejsze, a także co jest bezpieczniejsze — rezonans czy tomograf. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
- Tomografia czy rezonans? Wspólne cechy obydwóch badań
- Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa — różnice
- Czym się różni rezonans od tomografii — co jest dokładniejsze?
Tomografia czy rezonans? Wspólne cechy obydwóch badań
Na samym początku zacznijmy od podobieństw, które łączą obydwa badania. Tak jak wspomniano wcześniej, są to metody obrazowania ludzkiego ciała oraz diagnozowania schorzeń. Wymagają one od pacjenta pozostania bez ruchu w czasie trwania badania. Chory umieszczany jest w tubie aparatury — ich wygląd jest bardzo podobny. Ponadto w obydwóch przypadkach może być podany środek kontrastujący dla uzyskania bardziej szczegółowych wyników. Badania są nieinwazyjne oraz nie powodują skutków ubocznych. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jakie są różnice między tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym w Lublinie?
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!
Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa — różnice
Na samym początku warto zwrócić uwagę na najważniejszą różnicę. Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny wykorzystują dwa różne rodzaje promieniowania. W pierwszym przypadku zastosowanie mają promienie rentgenowskie, a z kolei w drugim — fale radiowe. W związku z tym rezonans magnetyczny jest mniej niebezpieczny dla zdrowia, może być wykonywany częściej oraz w krótszych odstępach czasowych. W kwestii komfortu podczas badania warto zaznaczyć, że rezonans magnetyczny jest badaniem głośniejszym, co może powodować dyskomfort u niektórych z pacjentów. Dla osób klaustrofobią bardzo ważną informacją jest to, że w przypadku MRI można zastosować większą niż w przypadku TK tubę, dzięki której badanie będzie dla nich dużo bardziej komfortowe.
W związku z wykorzystywanym rodzajem promieniowania tomograf komputerowy nie jest wykonywany u pacjentów, którzy nie ukończyli 10 roku życia. Rezonans magnetyczny pozwala na badania nawet bardzo małych dzieci. Zazwyczaj jest ono wykonywane w sedacji, by ograniczyć ruchy oraz stres u malucha.
Warto także wspomnieć o zróżnicowanych przeciwwskazaniach do wykonania każdego z badań. W przypadku rezonansu magnetycznego są to wszczepiony aparat słuchowy, neurostymulator, pompa insulinowa, rozrusznik serca, a także ciało metaliczne w oku. Tomografia komputerowa nie zostanie wykonana u pacjentów w ciąży.
Różnią się także ceny badań w prywatnych gabinetach — tańszym rozwiązaniem jest tomografia komputerowa. Trwa krócej. Co ważne na TK trzeba mieć zawsze skierowanie, nie jest ono wymagane w przypadku MRI.
Czym się różni rezonans od tomografii — co jest dokładniejsze?
Jak udowadniają badania naukowe, rezonans magnetyczny jest dokładniejszym narzędziem do uzyskania obrazów diagnostycznych. Co do zasady MRI może być uzupełnieniem lub zamiennikiem TK, nie działa to jednak analogicznie w drugą stronę. Jakie badanie zostanie zrealizowane zawsze decyduje lekarz.