Jak wygląda rezonans magnetyczny — badanie rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny to badanie, które wzbudza wiele niepokoju. Bardzo często wynika to z braku wiedzy na temat tego, jaki jest jego przebieg, a także stresu, jak przygotować się do badania, aby wyniki były wiarygodne. By rozwiać wątpliwości, wyjaśniamy szczegółowo, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym i jakie przygotowania należy poczynić przed nim, by zniwelować ryzyko wykonania go ponownie.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Wielu pacjentów bardzo często zastanawia się, ile trwa rezonans magnetyczny. Od wyjaśnienia tej kwestii rozpoczniemy — badanie jest stosunkowo długie, może potrwać od około 20 do 60 minut (a w niektórych wyjątkowych przypadkach nawet 1,5 godziny).(więcej o tym ile trwa badanie rezonansem magnetycznym wyjaśniliśmy w innym artykule). Pacjent kładzie się na stole, będącym częścią urządzenia. Należy ułożyć się możliwie wygodnie, ponieważ w czasie trwania badania konieczne jest pozostawanie bez ruchu. Następnie na obszarze, który poddawany będzie badaniu, umieszcza się „cewkę”, która odbiera sygnał emitowany przez aparaturę. Urządzenie działa głośno, dlatego pacjent często otrzymuje od personelu wykonującego rezonans magnetyczny w Lublinie stopery lub słuchawki, których zadaniem jest wygłuszenie pracy sprzętu. Dla bezpieczeństwa otrzymuje także sygnalizator, który wykorzystywany jest do zgłaszania ewentualnego dyskomfortu lub niepokojących objawów w czasie badania. Przez cały czas MRI pacjent leży w tunelu skanera i jest w stałym kontakcie audiowizualnym technikiem przeprowadzającym badanie.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Jak wygląda rezonans w sedacji? Na czym polega?

W związku z tym, że rezonans magnetyczny wymaga od pacjenta przebywania przez dłuższy czas w nieruchomej pozycji, w niektórych przypadkach może być przeprowadzony w sedacji, czyli po podaniu środków uspokajających, jednak bez utraty świadomości przez pacjenta. Pozwalają one nie tylko na uniknięcie ruchów, które mogą spowodować brak ostrości wynikowego obrazu, ale także zmniejszają stres i niepokój związane z przeprowadzaniem rezonansu magnetycznego. Badanie jest dla pacjenta bardziej komfortowe, zniwelowane jest także ryzyko konieczności wykonania go ponownie.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. W przypadku wykonania go z użyciem kontrastu nie należy jednak jeść przez około 2 godziny przed badaniem. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej.

Przed zabiegiem konieczne jest zdjęcie z siebie wszystkich metalowych elementów — biżuterii, paska, spinek do włosów etc. Wynik zaburzyć mogą także metalowe fiszbiny w biustonoszu, dlatego dobrze jest ubrać bieliznę bez nich. Konieczne jest wyjęcie aparatu słuchowego. W czasie rezonansu nie można mieć przy sobie żadnych urządzeń elektronicznych. Badanie głowy wymaga od pacjenta przybycia bez makijażu oraz lakieru we włosach.

Gdy lekarz zleca wykonania rezonansu magnetycznego, bardzo ważne jest poinformowanie go o przyjmowanych lekach. W niektórych przypadkach wymagane jest zmodyfikowanie przyjmowania ich, dla jeszcze lepszego, bardziej wiarygodnego wyniku rezonansu magnetycznego. Konieczne jest także bezwzględne stosowanie się do pozostałych zaleceń specjalisty, który opiekuje się pacjentem przed MRI. Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego opisaliśmy w innym artykule.