Rezonans magnetyczny płuc – kiedy należy wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny płuc jest jednym z mniej popularnych rodzajów rezonansu magnetycznego. Dzieje się tak ze względu na to, iż rzadko bywa stosowany w roli narzędzia diagnostycznego. Przeważnie MRI płuc jest badaniem zlecanym w następstwie badań takich jak RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa płuc. Choć obraz samych płuc nie jest wyraźniejszy niż podczas tomografii, rezonans magnetyczny ma tę przewagę, iż pozwala ocenić nie tylko stan płuc, ale i sąsiadujących narządów oraz tkanek.

Wskazaniami do pogłębionej diagnostyki, w ramach której warto wykonać rezonans magnetyczny płuc, są:

  • duszności;
  • plucie krwią;
  • intensywne, dokuczliwe ataki kaszlu;
  • zasinienie i obrzęk twarzy;
  • ból i zawroty głowy;
  • ciągła chrypka;
  • intensywny, kłujący ból w bocznej części klatki piersiowej, który zmniejsza się w chwili położenia się na boku.

Co wykrywa MRI płuc?

Rezonans magnetyczny płuc stosuje się przede wszystkim przy podejrzeniu zmian nowotworowych, przed planowaną operacją zmian nowotworowych lub w trakcie leczenia raka płuc i innych zmian nowotworowych w okolicach klatki piersiowej, w celu monitorowania rezultatów terapii.

MRI płuc to badanie niezwykle przydatne w sytuacji, gdy rak płuc nacieka na okoliczne tkanki. Rezonans daje możliwość oceny przerzutów: ich rozległości, stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, stopnia uszkodzenia sąsiednich struktur.

Umów się na wizytę już teraz!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Cena rezonansu magnetycznego zależy głównie od tego jaki obszar ciała obejmuje. Koszt badania MRI głowy jest zwykle inny niż np.: MRI kolana. Cena zależy też od tego czy badanie wymaga podania kontrastu czy kontrast nie jest potrzebny. Dokładny koszt badania rezonansem magnetycznym możesz sprawdzić w zakładce cennik.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do nawet ponad godziny. Czas trwania badania zależy o tego jaki obszar ciała zostaje badany. Czas trwania badana MRI zależny jest także od tego czy wymagane jest podane kontrastu. Rezonans magnetyczny trwa dłużej kiedy trzeba zastosować środek kontrastujący.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozbierać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta rozebrania się. Trzeba zdjąć tylko biżuterię i metalowe  części ubrania (paski z metalowymi sprzączkami, zamki) Dlatego najlepiej na badanie założyć ubranie bez metalowych elementów.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie MRI najlepiej zalecamy ubrać się w luźną, wygodną odzież. Do badania nie zakładaj ubrań posiadających metalowe elementy.

Czy na rezonans magnetyczny można mieć makijaż?

Zalecany zrezygnować z makijażu jeśli czeka Cię rezonans magnetyczny głowy lub oczodołów. Nie używaj też lakieru do włosów przed badaniem.

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie rezonansom magnetycznym jest bezpieczne. W tym badaniu nie używa się promieniowana rentgenowskiego, a pole magnetyczne i fale radiowe.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym z kontrastem należy być na czczo – przynajmniej 2 godziny przed badanem nie należy jeść. Nie ma ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Przed badaniem MRI należy wykonać badania krwi, których celem jest zbadanie poziomu kreatyniny oraz  eGFR. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem.