Czy można jeść przed rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny to obecnie jedna z najbardziej nieinwazyjnych, a zarazem dokładnych metod obrazowania i diagnostyki w medycynie. Wciąż jednak wzbudza liczne wątpliwości, związane m.in. z samym przygotowaniem się do badania. Wśród najczęstszych pytań pacjentów pojawia się to, czy przed rezonansem można jeść, albo – w zależności od stopnia wiedzy pacjenta – dlaczego przed rezonansem nie można jeść. Dowiedz się, czy MRI wymaga bycia na czczo i czy przy każdym badaniu rezonansem magnetycznym obowiązują te same zasady.

Rezonans magnetyczny – czy trzeba być na czczo?

Im bliżej terminu badania MRI, tym więcej wątpliwości nachodzi pacjenta. Czy przed rezonansem można jeść? Odpowiedź brzmi: to zależy. Prawie każdy rezonans bez kontrastu można przeprowadzić, gdy pacjent nie jest na czczo. Wyjątkiem jest przygotowanie do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. W tym przypadku pacjent powinien nie tylko nie spożywać posiłków na kilka godzin przed rezonansem, ale już kilka dni przed MRI powinien przestrzegać diety lekkostrawnej. Ponadto w dniu badania zalecane jest przyjęcie łagodnych, ziołowych środków przeczyszczających oraz Espumisanu.

Ponieważ w niektórych sytuacjach podanie kontrastu przed badaniem rezonansem magnetycznym jest niepotrzebne (np. w przypadku złamań i innych urazów mechanicznych), przed MRI kości czy stawów można normalnie spożywać posiłki. W przypadku dogłębnej diagnostyki narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich może się jednak pojawić potrzeba podania kontrastu, nawet, jeśli początkowo planowane badanie nie zakładało takiej konieczności. W związku z tym, w licznych przypadkach od pacjenta wymaga się takiego samego przygotowania, jak gdyby miał mieć wykonany rezonans z kontrastem. Oznacza to, iż wielu pacjentów na wszelki wypadek przychodzi na badanie rezonansem na czczo – tak, aby można było pogłębić diagnostykę i polepszyć obraz badanego obszaru, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Ile przed rezonansem nie można jeść?

Jeśli pacjent ma mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym, czas ostatniego posiłku przed MRI może być różny i zależny od wielu czynników. Zwykle jednak:

  • zaleca się nie przyjmować posiłków na 2 godziny przed rezonansem magnetycznym bez kontrastu – tak, aby nie obciążyć układu pokarmowego tuż przed badaniem;
    w przypadku planowanego badania rezonansem magnetycznym z kontrastem, pacjent powinien pozostać na czczo, czyli nie przyjmować posiłków ok. 4-6 godzin przed badaniem;
  • jeśli badanie ma zostać wykonane w sedacji, należy nie przyjmować posiłków minimum 6 godzin przed uśpieniem;
  • jeżeli badanie w sedacji ma zostać wykonane u dziecka, to dziecko karmione mlekiem matki nie może jeść przez 4 godziny przed badaniem, a dziecko przyjmujące pokarmy stałe nie powinno jeść minimum 6 godzin przed badaniem.

Dlaczego przed rezonansem nie można jeść?

Wiele osób przygotowujących się do rezonansu magnetycznego z kontrastem zastanawia się, dlaczego przed rezonansem nie można jeść? Powód jest prosty: ponieważ w niektórych przypadkach pacjent wykazuje silną reakcję alergiczną na podany środek cieniujący, na wszelki wypadek eliminowane jest ryzyko cofnięcia się treści pokarmowej. Treść ta mogłaby stanowić zagrożenie zadławieniem, jeśli u pacjenta wystąpiłby wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku rezonansu jamy brzusznej pacjent musi pozostać na czczo, ponieważ zalegająca treść pokarmowa oraz gromadzące się w jelitach gazy to zakłócenia powodujące znaczne pogorszenie obrazu badanego obszaru.

Jedzenie przed rezonansem magnetycznym – o tym pamiętaj

Nawet, jeśli pacjent wie, że będzie mieć wykonywane badanie bez podania kontrastu i nie wymaga się od niego bycia na czczo, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • ostatni posiłek przed badaniem powinien zostać spożyty nie później niż na 2 godziny przed wykonaniem rezonansu;
  • w dniu badania należy spożywać posiłki lekkostrawne, w niezbyt obfitych porcjach;
  • w dniu badania należy unikać potraw wzdymających oraz moczopędnych – badanie rezonansem magnetycznym trwa od 20 minut do około godziny, a pacjent musi w tym czasie pozostać w bezruchu; nie należy przerywać badania np. z powodu potrzeby fizjologicznej pacjenta.