Przygotowania do rezonansu magnetycznego obejmują m.in. wykonanie niezbędnych badań, wielu pacjentów zastanawia się też, jak ubrać się na badanie rezonansem. Równie istotną kwestią jest także to, czy przed rezonansem trzeba być na czczo i czy przed rezonansem można pić? To, czy woda jest dozwolona czy zakazana przed badaniem, zależy od kilku czynników. Sprawdź, kiedy należy pić wodę przed MRI, a kiedy należy się przed tym powstrzymać.

Czy przed rezonansem trzeba być na czczo?

Czy przed badaniem rezonans magnetyczny można jeść i pić? – takie wątpliwości ma wielu pacjentów. Jeśli chodzi o spożywanie posiłków, to można je przyjmować nie później niż na 2 godziny przed planowanym badaniem. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku badania rezonansem magnetycznym z kontrastem – tutaj wymaga się od pacjenta bycia na czczo, co oznacza, iż powinien On powstrzymać się od spożywania posiłków na co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania.

Wiele osób zapomina, że bycie na czczo to nie tylko powstrzymywanie się od jedzenia, ale także od picia. Czy zatem pocie wody przed rezonansem jest niewskazane?

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Picie wody przed rezonansem – zalecenia

Jeśli chodzi o przyjmowanie płynów – a przede wszystkim wody – przed badaniem MRI, zalecenia są różne, w zależności od rodzaju badania:

  • jeśli pacjent ma mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym bez kontrastu, nie ma żadnych ograniczeń w przyjmowaniu płynów. Zaleca się jednak, aby spożywać przede wszystkim wodę niegazowaną, a na godzinę przed badaniem najlepiej przyjmować jedynie niewielkie łyki napoju – wszystko po to, aby podczas trwającego kilkadziesiąt minut badania nie mieć potrzeby skorzystania z toalety, ponieważ w czasie rezonansu należy pozostać w bezruchu;
  • jeżeli badanie rezonansem ma zostać przeprowadzone w obrębie miednicy, zaleca się przyjęcie większej ilości płynów. Bezpośrednio przed badaniem nie należy oddawać moczu, ponieważ najlepsza widoczność narządów uzyskiwana jest przy częściowo wypełnionym pęcherzu;
  • w przypadku badania rezonansem magnetycznym z kontrastem dużej ilości płynów nie należy przyjmować na 2 godziny przed badaniem, niewielkie łyki wody można wypić np. w celu popicia przyjmowanych na stałe leków.

MRI z kontrastem – przygotowanie

Jeśli chodzi o picie wody przed rezonansem z kontrastem, sytuacja jest dość specyficzna. Przed samym badaniem warto powstrzymać się od przyjmowania dużej ilości płynów, co ma dwojakie znaczenie:

  • po pierwsze, zapobiega sytuacji, w której trzeba przerwać badanie, bo pacjent musi pilnie skorzystać z toalety;
  • po drugie, zmniejsza się ryzyko zadławienia w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej na podany środek kontrastujący.

Ograniczenie przyjmowania płynów przed rezonansem z kontrastem stanowi więc zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta oraz może zadecydować o powodzeniu przeprowadzenia badania bez zakłóceń. Z drugiej jednak strony, bardzo ważne jest, by po rezonansie magnetycznym z kontrastem pacjent przyjął duże ilości płynów, tak, by jak najszybciej usunąć z organizmu środek cieniujący. Przygotowanie do MRI z kontrastem obejmuje zatem również przygotowanie sobie butelki z wodą niegazowaną – płyn należy zacząć przyjmować zaraz po zakończonym badaniu.

Wiesz już czy można pić przed rezonansem magnetycznym. A co z jedzeniem? Wyjaśniamy w poradniku: czy można jeść przed rezonansem magnetycznym.