Rezonans magnetyczny jamy brzusznej — jak się przygotować?

MRI jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu narządów i tkanek wewnątrz organizmu. Dzisiaj na tapet bierzemy rezonans magnetyczny jamy brzusznej, który jest jednym z częściej zlecanych badań. Wiedza na temat jego przebiegu, a także tego jak się przygotować, może pomóc pacjentom lepiej zrozumieć proces diagnostyczny, a co za tym idzie zminimalizować stres z nim związany.

Na czym polega rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów wewnątrz jamy brzusznej, takich jak: narządy, tkanki miękkie, naczynia krwionośne i inne struktury. Podczas badania pacjent leży na stole, który wsuwa się do tunelu MRI. Jest jednak pod stałą obserwacją personelu medycznego, a sam proces trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Rezonans magnetyczny może pomóc w diagnozowaniu chorób i zaburzeń wewnętrznych narządów jamy brzusznej, m.in.: nowotworów, chorób wątroby, trzustki, jelit i dróg żółciowych. Dodatkowo MRI jamy brzusznej pozwala na zobrazowanie układu moczowo-płciowego, w tym nerek.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Rezonans jamy brzusznej — przygotowanie do badania

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego nie jest szczególnie uciążliwe dla pacjenta, ponieważ nie wymaga od niego podejmowania wielu skomplikowanych działań. Bardzo ważne jest jednak, aby pozostać na czczo. Oznacza to, że nie należy spożywać posiłków przez co najmniej 6 godzin przed przystąpieniem do badania. Ponadto przez 4 godziny przed rezonansem magnetycznym jamy brzusznej nie należy pić. To szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy mają wykonywane badanie po południu lub wieczorem. Przyjmując stale leki, należy skonsultować się z lekarzem, co do ich zażycia przed rezonansem magnetycznym. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowych wyników, dzień przed MRI należy stosować dietę lekkostrawną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć leki przeciw wzdęciom. Lekarz może także zalecić środki przeczyszczające, zwłaszcza w przypadku obrazowania jelita grubego.

W związku z oddziaływaniem magnetycznym w tubie do rezonansu, bardzo ważne jest zdjęcie z siebie wszystkich elementów garderoby z metalowymi elementami, a także biżuterii i ozdób do włosów. Posiadacze zębów z koronami, implantów w ciele oraz wewnętrznych aparatów słuchowych powinni zgłosić ten fakt personelowi przeprowadzającemu badanie. Wynika to z faktu, że wszelkie metalowe przedmioty umieszczone w tubie mogą zakłócać pole magnetyczne MRI, co wpływa na zniekształcenie obrazu.

Przeciwwskazania do rezonansu jamy brzusznej

MRI, mimo że jest szczegółowym badaniem, nie może być przeprowadzone u wszystkich pacjentów. Do bezwzględnych przeciwwskazań do rezonansu magnetycznego zalicza się obecność rozrusznika serca i innych neurostymulatorów, a także metalicznych ciał obcych w organizmie pacjenta. Względnym przeciwwskazaniem do MRI są: sztuczne zastawki serca, klipsy oraz protezy naczyniowe, aparaty ortodontyczne, stenty wszczepione przed 2006 rokiem oraz metalowe implanty ortopedyczne i wkładki domaciczne. Ponadto nie zaleca się wykonania MRI w pierwszym trymestrze ciąży oraz po niedawno przeprowadzonej biopsji.