Rezonans magnetyczny (MRI) kolana pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza stawu kolanowego, dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego oraz fal radiowych. MRI umożliwia wykrycie jego uszkodzeń i chorób. Jak wygląda rezonans magnetyczny kolana, ile trwa i ile trzeba czekać na badanie? Wyjaśniamy!

Kiedy warto wykonać badanie MRI kolana?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, na czym polega rezonans magnetyczny kolana, warto wspomnieć kiedy zlecane jest to badanie. Przede wszystkim pozwala ono na zdiagnozowanie urazów stawu, dlatego wykonuje się je w przypadku bólu kolana i podejrzenia uszkodzenia łąkotek. Ponadto pomaga wykryć infekcje lub guzy. Rezonans magnetyczny kolana stosowany jest także jako metoda kontrolowania jego stanu po zabiegu oraz monitorowania chorób przewlekłych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawu.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Rezonans magnetyczny kolana — jak wygląda badanie?

To, jak wygląda rezonans magnetyczny, zastanawia wielu pacjentów, którzy stają przed koniecznością wykonania tego badania. Przed przystąpieniem do niego, pacjent powinien wypełnić kwestionariusz medyczny, aby lekarz mógł ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania MRI. Ponadto w gestii chorego jest poinformowanie personelu medycznego o wszelkich urządzeniach metalowych, implantach i stymulatorach serca, które posiada, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jakość wyników i stanowić zagrożenie dla pacjenta podczas przeprowadzania badania.

Podczas trwania rezonansu magnetycznego badana osoba leży na specjalnym stole, który jest przesuwany do wnętrza tunelu MRI. Aby uzyskać obrazy kolana, konieczne jest ułożenie go w specjalnym uchwycie, który pozwala na zachowanie stabilnej pozycji. W trakcie rezonansu pacjent powinien pozostawać nieruchomo, aby uzyskać najlepsze możliwe obrazy. Co ważne, podczas badania MRI kolana, pacjent może słyszeć głośne dźwięki powodowane przez pracę urządzenia, co czasem sprawia dyskomfort. Nieprzyjemna jest także konieczność utrzymania jednej pozycji.

Ile trwa rezonans kolana?

Czas trwania badania MRI kolana zazwyczaj wynosi około 30-45 minut. Może się on jednak różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, specyfiki badania oraz jakości uzyskiwanych obrazów.

Ile czeka się na rezonans magnetyczny kolana?

Czas oczekiwania na wykonanie rezonansu magnetycznego kolana w Polsce może być różny i zależny od wielu czynników, takich jak dostępność sprzętu i personelu medycznego czy liczba pacjentów oczekujących na badanie. W publicznych placówkach medycznych, takich jak szpitale, czas oczekiwania na MRI kolana może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, z kolei prywatnych klinikach medycznych może być krótszy, ale zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami.

W przypadku, gdy czas oczekiwania na MRI kolana na NFZ jest zbyt długi, można skonsultować się z lekarzem i poprosić o skierowanie do innej placówki medycznej lub zdecydować się na wykonanie badania w prywatnym punkcie. Jeśli zależy Ci na szybkim terminie badania, możesz sprawdzić terminy rezonansu kolana w Lublinie w naszym Centrum Medycznym MIR-Lab.