-
Na badanie należy zgłosić się 30 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia z dokumentem tożsamości oraz aktualnym skierowaniem.
-
Pacjent zgłasza się na badanie na czczo. Minimum 4 godziny przed badaniem
nie może jeść, dopuszczalne jest picie niewielkiej ilości niegazowanej wody. -
Do badania należy przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym w szczególności
metalowych elementów takich jak: guziki, pasek, zegarek, klucze, karty
płatnicze i telefon komórkowy (mogą ulec uszkodzeniu). Przed badaniem
pacjent może zostać poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu
słuchowego zewnętrznego. -
Pacjentom skierowanym na badania głowy i oczodołów zaleca się rezygnację
z wykonania makijażu oraz nie używanie lakieru do włosów (kosmetyki
zawierają drobinki metali, które mogą zafałszować wynik). -
Należy przynieść ze sobą wcześniejsze zdjęcia i wyniki TK, MR, RTG, USG oraz posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą badanej części ciała (opinie lekarskie, karty informacyjne z leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego).
-
Należy dostarczyć aktualny wynik poziomu kreatyniny (wynik badania ważny 30 dni).
-
Leki przyjmowane na stałe należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
-
Po wykonaniu badania z kontrastem pacjent musi pozostać w placówce przez około 30 minut.
-
W przypadku podania kontrastu- w okresie 48 godzin po badaniu należy przyjąć znaczną ilość płynów obojętnych (co najmniej 1,5-2l na dobę).
-
W przypadku badania jamy brzusznej, miednicy i prostaty prosimy o zachowanie na 1-2 dni przed badaniem diety lekkostrawnej. Zaleca się przyjąć Espumisan przez 2 dni przed badaniem (3×2 tabl na dzień) oraz w ciągu 24h poprzedzających badanie lek rozkurczający w tabletkach np. Nospa (80mg x3). W dniu badania nie powinno się palić papierosów, pić kawy ani żuć gumy. Na badanie należy zgłosić się nad czczo (6 godzin przed badaniem nie wolno jeść, dopuszczalne jest picie niegazowanej wody)
Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwia dokładniejszą diagnozę.
Przeciwwskazania do wykonania badania MRI
-
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania MR jest posiadania przez pacjenta wszczepionych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, czyli rozrusznik serca, pompa insulinowa, kardiowertery-defibrylatory, wszczepiony aparat słuchowy, a także posiadanie metalowych implantów w ciele pacjenta: m.in. zaciski chirurgiczne, klipsy neurochirurgiczne, a także niektóre stenty czy protezy stawów- w zależności od materiału z którego są wykonane (w celu weryfikacji należy zabrać ze sobą dokumentację potwierdzającą z czego wykonana jest dana proteza).
-
Względnym przeciwwskazaniem jest posiadanie przez pacjenta np. aparatu ortodontycznego, innych materiałów stosowanych w stomatologii, sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, metalowych implantów ortopedycznych (np. sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory), klipsów stosowanych przy laparoskopii, szwów w mostku przy by-passach czy elementów tytanowych.
W przypadku posiadania powyższych elementów w ciele pacjenta warunkiem koniecznym do wykonania badania MR jest aktualne zaświadczenia od lekarza zezwalające na wykonanie badania w polu magnetycznym.
-
Nie zaleca się wykonywania badania MR w I trymestrze ciąży. W przypadku kobiet w ciąży odradzane jest również wykonywania badania MR z kontrastem.
Badanie MR a klaustrofobia
Rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, niestety jednym ze względnych przeciwwskazań do jego wykonania jest klaustrofobia.
Należy pamiętać że o klaustrofobii trzeba poinformować personel już podczas zapisywania się na badanie rezonansu. Najczęściej stosowanym sposobem na łagodzenie lęku i strachu u pacjentów z tym schorzeniem jest podanie leków uspokajających i przeciwlękowych takich jak Hydroxizinum czy Afobam na około godzinę przed badaniem.