Rezonans magnetyczny, zwany również MRI (Magnetic Resonance Imaging), jest jednym z najdokładniejszych sposobów diagnozowania wielu chorób i zaburzeń. Mimo tego, wielu pacjentów obawia się go i zastanawia się, czy badanie jest bezpieczne oraz czy mogą wystąpić jego skutki uboczne, powikłania. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiedzmy na pytanie, czy MRI jest szkodliwe.

Czy badanie rezonansem jest szkodliwe?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów diagnostyki obrazowej, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Warto jednak zaznaczyć, że jak każde badanie ma ono swoje ograniczenia i potencjalne ryzyko. Przykładowo, pacjenci z implantami metalowymi, np. w stawach, implantami antykoncepcyjnym lub rozrusznikami serca, muszą uważać, ponieważ pole magnetyczne w ich przypadku może negatywnie wpłynąć na organizm. Badanie rezonansem magnetycznym powinno być poprzedzone rozmową z lekarzem, dla zachowania pełni bezpieczeństwa.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Skutki uboczne rezonansu magnetycznego

Większość pacjentów nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po wykonaniu rezonansu magnetycznego, jednak w niektórych przypadkach mogą nastąpić pewne negatywne reakcje. Czasem pacjenci skarżą ból głowy, dyskomfort i uczucie gorąca podczas trwania badania. Związane jest to z długim czasem jego trwania, a także ze koniecznością utrzymania jednej, czasem niewygodnej pozycji podczas rezonansu magnetycznego.

Ponadto w bardzo rzadkich przypadkach niektórzy pacjenci mogą doświadczyć krótkotrwałych zaburzeń neurologicznych, takich jak drgawki lub utrata przytomności. Warto jednak pamiętać, że w czasie trwania MRI jest się pod stałą opieką specjalisty, który reaguje na tego typu przypadki, dzięki czemu badanie jest w pełni bezpieczne. Po rezonansie magnetycznym skutki uboczne są bardzo rzadko odczuwane, zazwyczaj pacjenci czują się jak przed badaniem.

Szkodliwość rezonansu magnetycznego z kontrastem

Na początku warto wyjaśnić, na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem. Przed rozpoczęciem obrazowania pacjentowi podaje się środek kontrastujący, który pomaga w uzyskaniu bardziej szczegółowego obrazu tkanek, narządów lub naczyń krwionośnych. Najczęściej stosowany środek to gadolin, który jest stosunkowo bezpieczny. Przed jego podaniem bardzo ważne jest zweryfikowanie stanu zdrowia pacjenta — należy wykonać badanie oceny stężenia kreatyniny oraz poziomu eGFR. W przypadku pacjentów, którzy mają uczulenie na jakikolwiek alergen, chory ma wykonaną próbę uczuleniową polegającą na podaniu niewielkiej dawki substancji oraz jego obserwacji przez personel medyczny. Co ważne, gadolin jest w pełni metabolizowany oraz usuwany przez organizm pacjenta.

Działanie uboczne rezonansu magnetycznego z kontrastem

Chociaż większość pacjentów nie doświadcza powikłań po wykonaniu badania MRI z kontrastem, to jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęstsze powikłania po wykonaniu badania MRI z kontrastem to: reakcje alergiczne, uszkodzenia nerek, zaburzenia neurologiczne oraz zapalenie żył. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach można ich uniknąć, stosując się do zaleceń specjalisty oraz korzystając z usług profesjonalistów.