Jak często można robić rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest jednym z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych badań diagnostycznych, które umożliwiają szczegółową analizę wnętrza ciała. Pytanie, które niejednokrotnie zadają pacjenci, związane jest z dopuszczalną częstotliwością wykonywania badania MRI. Wiele osób zastanawia się, jak często przeprowadzany może być rezonans magnetyczny, czy jest on szkodliwy dla zdrowia i czy istnieją jakieś ograniczenia związane z nim. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Jak często można robić rezonans magnetyczny?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często oraz ile razy można robić rezonans magnetyczny. Wynika to z faktu, że częstotliwość wykonywania MRI zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń lekarza. Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, dlatego można powtarzać, je nawet w niewielkich odstępach czasu.

Zazwyczaj częstość wykonywania MRI zależy od rodzaju choroby lub urazu, który jest diagnozowany lub monitorowany. W niektórych przypadkach, takich jak kontrola postępów leczenia, badanie może być wykonywane co kilka miesięcy. W innych przypadkach, takich jak urazy mózgu, MRI przeprowadza się wiele razy w ciągu kilku dni po ich nastąpieniu, w zależności od potrzeb pacjenta. Decyzja o wykonaniu rezonansu magnetycznego każdorazowo podejmowana jest przez lekarza prowadzącego, po uwzględnieniu indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz korzyści i ryzyk, które związane są z badaniem.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Kiedy nie można robić rezonansu magnetycznego?

Mimo że rezonans magnetyczny to stosunkowo bezpieczne badanie istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim sytuacje związane z obecnością implantów medycznych lub urządzeń elektronicznych w ciele pacjenta, takich jak: rozrusznik serca, implanty słuchowe, stenty naczyniowe lub neurostymulatory. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w MRI, aby określić, czy badanie jest możliwe i jakie środki ostrożności należy podjąć. Ponadto niewskazane jest wykonanie MRI u osób, które mają metalowe elementy w ciele, takie jak druty czy odłamki kul. Mogą być przesuwane lub nagrzewać się pod wpływem pola magnetycznego, co zwiększa ryzyko uszkodzenia tkanek. Warto zaznaczyć, że MRI jest stosunkowo bezpieczne w ciąży, ale zaleca się unikanie badania w pierwszym trymestrze, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Skutki rezonansu magnetycznego

Tak jak napisano wcześniej, rezonans magnetyczny (MRI) jest bezpiecznym badaniem. Co do zasady nie wywołuje on poważnych skutków ubocznych, jednak niektóre osoby mogą doświadczyć pewnych niedogodności. Pacjenci czasem doświadczają dyskomfortu lub bólu podczas badania. Związane jest to z koniecznością zachowania jednej pozycji przez długi czas, przebywania nieruchomo w wąskim urządzeniu do rezonansu magnetycznego. Niektórzy skarżą się także na zawroty głowy oraz tymczasowe pogorszenie wzroku — szczególnie osoby cierpiące na klaustrofobię.

W przypadku badania z kontrastem może dojść do reakcji alergicznej oraz zaburzeń widzenia, jednakże są to jednostkowe przypadki. Powyższe skutki uboczne występują bardzo rzadko i w większości przypadków badanie MRI jest dobrze tolerowane przez pacjentów, nawet gdy przeprowadzane jest często.