Rezonans magnetyczny — ile trwa badanie MRI?

Rezonans magnetyczny to jedno z najdokładniejszych badań, które są obecnie stosowane. Może być wykorzystany do diagnozowania wszystkich struktur w ludzkim organizmie. Wiele osób uważa go jednak za zbyt długi oraz powodujący ogromny dyskomfort. Przez to ma opory przed jego wykonaniem. Ile tak właściwie trwa badanie MRI? Czy podanie kontrastu wydłuża czas badania? Ile trzeba czekać na rezonans magnetyczny, a ile na wyniki? Odpowiadamy na wszystkie te trapiące naszych pacjentów pytania.

Jak długo trwa rezonans magnetyczny?

Tak jak wspomniano wcześniej, dla wielu osób badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego jawi się jako bardzo długa procedura, która może spowodować traumę. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to prawda. Samo badanie trwa od kilku minut do ponad godziny. Może ono się wydłużyć, gdy pacjent się poruszy i konieczne jest wykonanie ponownych ujęć dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest wprowadzenie pacjenta w stan sedacji. Dzięki działaniu środków uspokajających zmniejszone jest ryzyko poruszenia się, a co za tym idzie wydłużenia rezonansu.

Dla wielu pacjentów rezonans magnetyczny to jest nieprzyjemne ze względu na konieczność pozostania w bezruchu, a także odjęcia od wszelkiego rodzaju bodźców zewnętrznych, co powoduje, że czas spędzony w tubie do rezonansu magnetycznego się dłuży. Osoby, które przejawiają skłonności do klaustrofobii, mogą odczuwać niepokój w czasie badania. Warto skorzystać w takim przypadku z sedacji. Sprawia ona, że badanie jest dużo bardziej „znośne”.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem?

W niektórych przypadkach lekarz, który nadzoruje przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym w Lublinie, może zalecić podanie pacjentowi kontrastu — dożylnie, doustnie lub doodbytniczo w zależności od tego, jaka część ciała poddawana będzie obrazowaniu. Kontrast rozchodzi się szybko po strukturach ludzkiego organizmu, dlatego jego zastosowanie nie wydłuża w znaczący sposób pobytu w placówce medycznej. Warto jednak zaznaczyć, że wskazane jest pozostanie w niej przez około pół godziny po zakończeniu badania, w celu upewnienia się, że substancja nie spowodowała niebezpiecznych dla zdrowia czy życia skutków ubocznych.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług. Naciśnij przycisk kontakt i skontaktuj się z nami już dziś!

Ile czeka się na rezonans?

Rezonans medyczny w Lublinie można wykonać zarówno prywatnie, jak i na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszym przypadku czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi maksymalnie kilkanaście dni. Nieco dłużej należy poczekać, chcąc wykonać MRI na NFZ. W zależności od województwa czeka się do tygodnia do nawet kilku miesięcy.

Jak długo czeka się na wyniki rezonansu magnetycznego?

W większości przypadków wyniki badania rezonansem magnetycznym nie są wydawane tego samego dnia. Mimo że zdjęcia gotowe jest w kilka minut, konieczne jest również opisanie go. Czas oczekiwania na komplet wyników zależny jest m.in. od:

  • dostępności lekarza, który zajmie się wykonywaniem opisów zdjęć;
  • liczby wykonanych badań;
  • dnia tygodnia, w którym badanie zostało wykonane.

Zazwyczaj potrzebne jest od 2 do 14 dni roboczych. W wyjątkowych przypadkach możliwie jest przyspieszenie otrzymania wyników.